Life is Strange

W przeciwieństwie do „Beyond: Two Souls” oraz „Heavy Rain”, które wyszły wprost spod skrzydeł Quantic Dream, „Life is Strange” została stworzona przez francuskie studio Dontnod Entertainment, a wydana przez Square Enix. Od tych dwóch wspomnianych na początku klasyków gra różni się nie tylko tym, że ma innych twórców, ale też fabułą, a przede wszystkim tym, że jest podzielona na poszczególne epizody oraz jest dostępna zarówno w wersji na PS3, PS4, Xbox One, Xbox 360, jak również na PC najlepiej z systemem operacyjnym Windows 7.

Life is Strange posiada pięć epizodów, a każdy z nich jest uzupełnieniem historii Maxine Caulfield, która dysponuje zdolnością manipulowania czasem. Niejednokrotnie umiejętność ta powoduje wiele szkód w przeszłości bohaterów, kiedy jest ona używana częściej niż to konieczne. Doskonałym przykładem na to może być sytuacja, kiedy Max cofnęła się w czasie do czasów dzieciństwa i sprawiła, że ojciec Chloe nie zginął w wypadku. Miało to potem tragiczne skutki dla jej przyjaciółki, która na zawsze została przykuta do wózka inwalidzkiego. Na szczęście dało się to jeszcze naprawiać, więc wszystko wróciło do normy. Zdecydowanym plusem w grze są szokujące momenty, którymi zazwyczaj kończą się epizody, czym twórcy podsycają ciekawość graczy na ciąg dalszy.

Początkowo gra miała być dostępna tylko w wersji elektronicznej, lecz po zakończeniu produkcji wszystkich epizodów, twórcy zmienili zdanie i „Life is Strange” zostało wydane też w wersji pudełkowej. Dzięki temu zawzięci kolekcjonerzy gier wideo, mają szansę na umieszczenie gry na swojej półce wraz z innymi klasykami. Większość jednak woli pójść na łatwiznę i zdobyć dostęp do gry w dość nielegalny sposób. W dzisiejszych czasach gry do ściągnięcia z www.valhalla.pl są dostępne już wszędzie i „Life is Strange” nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Szczególnie, że na PC znacznie łatwiej jest uruchomić tzw. pirata, wówczas gdy PS3 musi być odpowiednio przerobiona do tego typu plików.

Cała akcja gry toczy się wokół tajemniczego zaginięcia Rachel Amber – nastolatki uczącej się w fikcyjnej Akademii Blackwell w małej miejscowości Arcadia Bay w Oregonie. „Life is Strange” posiada też bardzo rozbudowane wybory moralne, tak samo zresztą jak „Beyond” czy „Heavy Rain”. Mocno jednak zawodzi w grze sama końcówka, kiedy i tak trzeba dokonać ostatecznego wyboru, a cała reszta dokonanych wyborów w trakcie rozgrywki przestaje mieć wtedy jakiekolwiek znaczenie. Gra w całości obroniła się świetną i niepowtarzalną fabułą, ponieważ lekko kreskówkowa grafika według recenzji w ogóle nie przemawiała do krytyków ani samych graczy. Nie zmienia to jednak faktu, że grę rozegrało miliony ludzi na całym świecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ