Konsola

Od niepamiętnych czasów toczy się w środowisku graczy konflikt między zwolennikami gry na konsolach a fanami PC-tów. Obie grupy są bardzo liczne i często nie są w stanie dojść do porozumienia. Są też oczywiście osoby, które korzystają zarówno z konsol, jak i komputerów osobistych.

Co jednak, jeśli mamy możliwość wyboru jedynie pomiędzy najnowszą konsolą a solidnym komputerem gamingowym, ponieważ na przykład nie stać nas na oba takie wydatki? Które rozwiązanie będzie lepsze i korzystniejsze? Co jest tańszą opcją? Na te i inne pytania postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!

Konsola a komputer do gier – porównanie

Konsola do gier ma ograniczone możliwości – nadaje się przede wszystkim właśnie do grania, a poza tym na przykład do odtwarzania filmów. Są za to jednak bardzo wygodne i idealnie zoptymalizowane pod właśnie te funkcje, w związku z czym (z reguły – są niestety wyjątki) możemy liczyć na atrakcyjne wizualnie, dobrze zoptymalizowane tytuły, które chodzą bardzo płynnie.

Komputery osobiste z oczywistych względów mają znacznie szerszą funkcjonalność, zwłaszcza te z wyższej półki. Można za ich pomocą oczywiście grać, ale też między innymi pracować w wielu branżach (co jest bardzo ważne, bowiem jesteśmy właśnie w epoce pracy zdalnej), oglądać filmy i seriale, przeglądać Internet, tworzyć grafiki, montować filmiki i nie tylko. Część z tych rzeczy można robić też na słabszym sprzęcie, niekoniecznie potrzebny jest komputer gamingowy, ale z pewnością będzie on szybszym i wydajniejszym rozwiązaniem.

Obecnie większość gier pojawia się zarówno na PC-tach, jak i na konsolach, aczkolwiek są wyjątki od tej reguły. Niektóre bardziej niszowe gry indie mają premiery tylko na PC-tach, za to część gier AAA ma status gier ekskluzywnych i pojawia się tylko na konsolach (i to nie wszystkich, a jedynie na konsolach danego producenta). Więcej informacji na temat gier ekskluzywnych znajdziesz na dobrych portalach gamingowych, takich jak Tech Polska. Warto wspomnieć, że nawet gry „ekskluzywne” na Xboxa są też wypuszczane na komputery z systemem Windows, z uwagi, że właścicielem obu tych podmiotów jest Microsoft.

Co bardziej się opłaca?

Obecnie dobre komputery gamingowe są bardzo, bardzo drogie – głównie z uwagi na wysokie ceny i niską dostępność topowych kart graficznych. Konsolę najnowszej generacji można za to kupić już za około 2600 złotych. Za tę kwotę można już złożyć komputer, który poradzi sobie z najnowszymi grami, ale nie będzie to wyglądało tak dobrze i tak płynnie.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat poszczególnych komponentów komputera, koniecznie zajrzyj na portal Tech Polska. Znajdziesz tam m.in. pożyteczne informacje na temat różnych rodzajów dysków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ