Jaką kartę graficzną do obróbki video wybrać

Profesjonalna obróbka wideo, z roku na rok zdobywa coraz większą popularność i coraz więcej osób interesuje się tą gałęzią informatyki. Na YouTubie powstaje coraz więcej kanałów, w których to użytkownicy próbują swoich własnych sił. Aby przygotować interesujący i oryginalny film Wideo, potrzebna jest nie tylko podstawowa znajomość programu do obróbki wideo, ale również profesjonalny komputer z bardzo szybką kartą graficzną. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że im wydajniejszy sprzęt posiadamy, to więcej czasu zaoszczędzimy i szybciej przygotujemy filmy wideo. Renderowanie i zapisywanie nowego materiału filmowego przez kilkanaście godzin może być naprawdę bardzo męczące i mało komfortowe, dlatego też warto zainwestować w porządną kartę graficzną.

Czy naprawdę potrzebujemy porządnej karty graficznej

Jeszcze kilka lat temu programy do obróbki plików wideo, wykorzystywały głównie moc obliczeniową procesora i do nie tak dawna, właśnie ten podzespół odgrywał najważniejszą rolę. W procesie renderowania obrazu wideo karty graficzne praktycznie nie odgrywały żadnej roli. W dzisiejszych czasach sytuacja ta odwróciła się o 180 stopni i to właśnie karta graficzna stałą się jednym z najważniejszych elementów każdego komputera. Obecnie praktycznie każdy program do obróbki wideo korzysta z mocy układów GPU, dzięki czemu możemy znacząco skrócić cały proces generowania materiałów wideo. Nowoczesne karty graficzne są zdecydowanie szybsze niż CPU, dlatego też programy graficzne coraz częściej korzystają z ich mocy.

Jaką kartę do obróbki graficznej wybrać

Karta graficzna do obróbki wideo odgrywa bardzo ważną rolę, ale oczywiście do domowego użytku, np. na potrzeby YouTube’a, czy też Vimeo nie musimy od razu inwestować olbrzymich pieniędzy w sprzęt z najwyższej światowej półki. Do obróbki wideo bardzo dobrze sprawdzą się karty graficzne z średniej półki cenowej takie jak, np. Nvidia GeForce GTX 960 lub Nvidia GeForce GTX 970. Fani Radeon-ów powinni z kolei rozglądać się za modelami Radeona R9 280X lub Radeona R9 380.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ