Jaki rodzaj matrycy wybrać?

0
2582

Decydując się na zakup monitora warto wziąć po uwagę kilka parametrów, wpływających na ich jakość. W niniejszym artykule skupimy się na odpowiednim doborze matrycy, która bezpośrednio wpływa na odbiór obrazu. Obecnie najpopularniejszymi rodzajami matryc, dostępnymi na rynku, są TN, VA oraz IPS. Którą wybrać?

Matryca IPS

Matryce IPS to najpopularniejszy rodzaj paneli wśród grafików oraz graczy ze względu na doskonałe odwzorowanie barw oraz kontrast. Matryca IPS charakteryzuje się również szerokim kątem widzenia w pionie i poziomie, dzięki czemu obraz jest jednakowo wyraźny z różnych stron ekranu.

Wadą tego rodzaju matrycy jest jednak czas reakcji, który wciąż nie zachwyca, choć obecnie stosowane są coraz lepsze technologie w jego produkcji. Czas reakcji oraz odświeżanie się poprawiają, więc matryca ta jest chętnie wybierana zarówno przez grafików komputerowych, jak i graczy. Kolejną wada matrycy IPS jest dalekie od doskonałości odwzorowanie czerni.

Matryce TN oraz VA

Matryce TN do dziś nie kojarzą się najlepiej, jednak postęp technologiczny był łaskawy również dla tego rodzaju matryc. Jednak wciąż odwzorowanie barw nie jest najlepsze, a kąt widzenia pozostawia wiele do życzenia. Zaletą tego rodzaju matrycy jest bezsprzeczne niski czas reakcji, dzięki czemu doskonale nadaje się jako monitor dla gracza.

Matryce VA plasują się pomiędzy matrycą IPS a TN. Odwzorowanie barw nie jest tak rzeczywiste jak w przypadku matrycy IPS, jednak jest dużo lepsze niż w przypadku matryc TN. Charakteryzują się dobrymi kątami widzenia, doskonałym odwzorowaniem czerni oraz wysoki kontrast. Matryca ta jest dobrym wyborem dla grafika, jednak jako monitor dla gracza może być różnie – należy zwrócić uwagę na czas reakcji, a ten potrafi być w przypadku matryc VA bardzo wysoki.

Dlaczego warto wybrać matrycę IPS?

Opisywana wyżej matryca TN posiada liczne wady i niedociągnięcia technologiczne, które miały być zniwelowane w matrycach IPS. W przeciwieństwie do matryc TN (molekuły kryształu ułożone prostopadle), matryca IPS została zaprojektowana z równoległym ułożeniem do siebie i do powierzchni ekranu molekuł ciekłego kryształu. Ta niewielka zmiana pozwoliła uzyskać dużo lepszą jakość obrazu oraz odpowiedni kontrast.

Poszukując ekran dla graczy lub grafików warto wybrać matrycę IPS, ponieważ daje ona lepsze efekty wizualne oraz nie odstaje już pod względem czasu reakcji i odświeżania ekranu.

Artykuł przygotowany na bazie materiałów znalezionych na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ