Czym się różnią złącza DVI, HDMI, DisplayPort i jakie warto wybrać

Monitory, które dostępne są na półkach sklepowych oferują nam szereg różnorodnych złącz, dzięki którym możemy bez żadnego problemu podłączyć źródło obrazu. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze standardy to oczywiście: DVI, HDMI oraz DisplayPort.

Jakie złącza wybrać?

Wybór konkretnego złącza najczęściej uzależniony jest od posiadanego sprzętu. W przypadku nowoczesnych telewizorów standardem są złącza HDMI i to właśnie ten interfejs cieszy się największą popularnością, dlatego też jest najczęściej wykorzystywany. Jeżeli chodzi o komputer, to tutaj sprawy zdecydowanie bardziej się komplikują. Pamiętać musimy przede wszystkim o tym, że zwracać uwagę należy nie tylko na złącza w monitorze, ale również na wejścia w karcie graficznej. W przypadku najnowszych kart graficznych, najczęściej stosuje się złącza HDMI i DisplayPort. Osoby, które posiadają starsze monitory, muszą zastosować standard DVI, albo poszukać specjalnych przejściówek.

Zalety DVI

Największą zaletą złącz DVI jest oczywiście możliwość przenoszenia sygnału cyfrowego oraz analogowego. Złącze to pozwoli nam podłączyć nawet przestarzałe monitory CRT. Na rynku mamy trzy warianty złącz DVI: DVI-I (który pozwala przenosić sygnał analogowy i cyfrowy), DVI-D (który przenosi wyłącznie sygnał cyfrowy) oraz DVI-A (który z kolei odpowiedzialny jest wyłącznie za przenoszenie sygnału analogowego).

HDMI

Złącza HDMI to obecnie najpopularniejszy standard, jeżeli chodzi o przesyłanie sygnału cyfrowego. Za pomocą tego interfejsu może być przenoszony nie tylko obraz, ale również i dźwięk. Złącza te na szeroką skalę wykorzystywane są głównie w telewizorach, ale oczywiście bardzo często wykorzystywane są również w monitorach. Obecnie warto rozglądać się przede wszystkim za złączami drugiej generacji, czyli HDMI 2.0.

DisplayPort

Złącza DisplayPort jak łatwo się domyśleć to najnowszy standard, który zaprojektowany został głównie w celu połączenia komputera z monitorem. DisplayPort umożliwia przesyłanie zarówno sygnały cyfrowego w postaci obrazu, jak i również dźwięku. Wersja 1.2 interfejsu daje nam możliwość pełnej obsługi rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ