Dysk twardy jest to miejsce w którym przechowujemy bardzo wiele cennych danych na komputerze. Sprzęt ten powinien zapewniać nam nie tylko jak najwięcej wolnego miejsca do użytkowania, ale również dostęp do danych w bardzo krótkim czasie. Przy wyborze dysku twardego musimy znaleźć złoty środek, pomiędzy pojemnością, a szybkością działania. Pamiętać należy również o kwestiach bezpieczeństwa, a dokładniej mówiąc o awaryjności naszego sprzętu.
Jeszcze kilka lat temu gdy kupowało się nowy komputer, wybór dysku twardego był dziecinnie prosty. Im bardziej pojemny dysk, tym lepiej dla nas. W dzisiejszych czasach sytuacja nie jest już tak oczywista. Przechowujemy na komputerze coraz więcej ilości danych, a co z tym się wiążę, dostęp do tych danych jest coraz trudniejszy. Kupując nowy dysk twardy musimy bardzo dokładnie się zastanowić, czy zależy nam na tym, aby nasz nowy sprzęt był bardzo szybki, czy też aby błyskawicznie reagował na nasze polecenia.
Nowoczesne dyski SSD
W dzisiejszych czasach zdecydowanie największą popularnością cieszą się dyski, które wykorzystują układy scalone jako pamięć, czyli popularne dyski SSD. Sprzęt ten jest zdecydowanie bardziej wytrzymalszy od swoich poprzedników i co najważniejsze charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wstrząsy. Dyski SSD zużywają również zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne dyski HDD i co najważniejsze od razu gotowe są do pracy, bez potrzeby ich rozruchu. Ogromną zaletą dysków SSD jest również ich bardzo duża szybkość, dlatego użytkownicy często instalują na nich systemy operacyjne i najczęściej używane aplikacje. Jedyną wadą jest niewielka pojemność oraz bardzo duża cena. W chwili obecnej w cenie 1TB dysku HDD kupimy dysk SSD, który oferuje kilkanaście razy mniej przestrzeni na dane. Jak wcześniej zostało wspomniane nowoczesne dyski SSD powinny być wykorzystywane wyłącznie do instalowania na nich systemów operacyjnych oraz najważniejszych aplikacji komputerowych, do których potrzebujemy błyskawicznego dostępu. Dyski HDD to najlepsze rozwiązanie dla osób, które muszą przechowywać duże ilości danych, które nie są na co dzień wykorzystywane.