Zasilacz ATX - kompendium wiedzy

Jednym z najważniejszych podzespołów każdego komputera, jest oczywiście odpowiedni zasilacz. W dzisiejszych czasach użytkownicy najczęściej korzystają z zasilaczy typu ATX, które cieszą się popularnością niemal na całym świecie. Dobór odpowiedniego zasilacza wbrew wszelkim opinią odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ decyduje on w dużej mierze o stabilności całego systemu. Zasilacz daje nam również możliwość rozbudowy naszego zestawu komputerowego oraz jego podkręceniu, dzięki czemu można uzyskać zdecydowanie lepszą wydajność niektórych podzespołów.

Energooszczędność zasilacza

Jakość i wydajność zasilaczy, to nie jedyne cechy na które należy zwracać szczególną uwagę. W dzisiejszych czasach ogromną rolę odgrywa również energooszczędność zwłaszcza, że porządne komputery pobierają bardzo dużo prądu, przez co trzeba liczyć się z dużymi rachunkami od elektrowni. Dobry zasilacz ATX powinien być bezpieczny, bardzo wydajny i nie marnować niepotrzebnie energii. Na szczęście na naszym rynku jest masa wydajnym zasilaczy o dużej mocy, które są jednocześnie energooszczędne. Warto rozglądać się również za takimi zasilaczami, które generują bardzo mało ciepła i co najważniejsze bardzo cicho chodzą.

Chłodzenie zasilacza

Inwestując w nowoczesny zasilacz ATX pamiętać należy również o odpowiednim chłodzeniu. Warto skorzystać z nowoczesnej technologii chłodzenia, która nie tylko skutecznie wywiązuje się ze swoich obowiązków, ale co najważniejsze działa cicho. Obecnie dużą popularnością cieszy się technologia Silent Wings, która wykorzystywana jest w gotowych zestawach komputerowych. Co do samych wentylatorów, to zasada jest bardzo prosta – im większy sprzęt, tym nasze urządzenie pracować będzie ciszej. Warto zainwestować w zasilacze, które posiadają mechanizm automatycznej regulacji obrotów wentylatora. Jeżeli będziemy obciążać nasz komputer w bardzo niewielkim stopniu, to nasz zasilacz automatycznie zmniejszy obroty wentylatora, przez co drastycznie obniży się zużycie prądu. Obecnie powinnyśmy rozglądać się wyłącznie za PFC (Power Factor Correction), czyli specjalny układ poprawy współczynnika mocy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ