SATA II czy SATA 3

SATA to obecnie najpopularniejsza szeregowa magistrala komputerowa. Na półkach sklepowych w dzisiejszych czasach możemy znaleźć dyski twarde, które korzystają z bardzo różnych generacji tego standardu. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, czy lepiej wybrać SATA II, czy też rozsądnie jest nieco dopłacić i kupić nowszy model SATA III.

Do czego wykorzystywany jest interfejs SATA ?

Magistrale SATA bardzo skutecznie zastąpiły przestarzałe równoległe magistrale ATA, z których korzystały nie tylko napędy optyczne, ale również dyski twarde. W dzisiejszych czasach interfejs SATA jest wykorzystywany zarówno w przypadku dysków twardych HDD, jak i również w przypadku nowoczesnych dysków SSD.

SATA 2 i SATA 3

W sprzedaży w dalszym ciągu możemy znaleźć dyski twarde z kontrolerami, które wyposażone są w magistrale SATA 2 o maksymalnej szybkości 150 Mb/s. Druga generacja tego standardu, czyli SATA 2 oferuje nam transfer danych na zdecydowanie większym poziomie – 300 MB/s. Najnowszy standard z kolei (SATA 3) pozwala na transfer danych na poziomie 600 MB/s. Jak łatwo zauważyć SATA 3 pozwala praktycznie na dwukrotnie wyższą przepustowość transferu niż starsza generacja (SATA 2).

Czy SATA 3 się opłaca

Najnowszy standard SATA daje nam praktycznie dwukrotnie wyższą przepustowość transferu, ale należy pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku inwestycja w nowoczesne dyski twarde, które wykorzystują SATA 3 będzie dla nas opłacalne. Pamiętać musimy oczywiście o tym, aby nasza płyta główna wspierała SATA3, ale nawet jak tak jest, to mogą zdarzyć się również i takie sytuacje, że nowsza technologia nie będzie nam potrzebna. Wybór SATA powinien być uzależniony w dużej mierze od tego, jakie dyski twarde zamierzamy umieścić w naszym komputerze. W przypadku dysków HDD różnica pomiędzy SATA 2 a SATA 3 może być praktycznie niezauważalna. Związane jest to głównie z bardzo niskimi prędkościami transferu danych, które umożliwiają dyski HDD. Jeżeli nasz komputer posiada dyski SSD, to dopiero wówczas będziemy mogli zaobserwować znaczące różnice.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ