Jak najlepiej wybrać dysk SCSI/SAS

Dyski twarde to jedne z najważniejszych i nieodłącznych elementów każdego nowoczesnego komputera. W dzisiejszych czasach właściciele pecetów najczęściej muszą wybierać pomiędzy modelami HDD, a dyskami SSD. Pamiętać należy również i o tym, że na naszym rynku dostępne są również dyski twarde SCSI/SAS. Dyski te nie są stosowane w sprzęcie do użytku domowego, dlatego też mało osób wie czym one tak naprawdę są, jakie są ich wady i zalety oraz czy warto z nich korzystać.

Czym jest dysk SCSI?

Dyski SCSI/SAS w dzisiejszych czasach wykorzystywane są głównie w urządzeniach przemysłowych, dlatego też doskonale poradzą sobie na przykład w profesjonalnych serwerach. SCSI to nic innego jak specjalna magistrala, która przeznaczona jest głównie do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. SCSI była jeszcze kilka lat temu wykorzystywana w serwerach oraz stacjach roboczych, ale magistrala ta szybko stała się przestarzała i zastąpiona została przez SAS (Serial Attached SCSI). Warto wspomnieć o tym, że standard SAS jest fizycznie kompatybilny z dyskami SATA (tylko jednostronnie). W praktyce oznacza to, że dyski SATA możemy bez żadnego większego problemu podłączyć do kontrolera SAS, ale nie możemy zrobić tego w drugą stronę.

Jakie dyski SCSI/SAS wybrać

Nowoczesne dyski SCSI/SAS w pierwszej kolejności powinny charakteryzować się bardzo dużą niezawodnością, dlatego też sprzęt ten znalazł ogromne zastosowanie w serwerowni. Dyski SCSI/SAS muszą być bardzo wydajne, a jak powszechnie wiadomo w przypadku dysków serwerowych jedną z kluczowych ról dogrywa szybkość dysku. Bardzo wysokie transfery danych oraz krótkie czasy dostępu oferują oczywiście nowoczesne dyski SSD, ale w dalszym ciągu są one bardzo drogie, dlatego też dyski SCSI/SAS jeżeli chodzi o dyski serwerowe, to najlepszy wybór biorąc pod uwagę kompromis pomiędzy jakością, a ceną. Nie można zapominać również o rozmiarach dysku twardego. W przypadku standardów SCSI/SAS mamy od czynienia z identycznymi gabarytami, jak w przypadku dysków konsumenckich. Do wyboru mamy zarówno dyski 3,5- calowe, jak i również dyski 2,5-calowe.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ