Posiadanie własnej witryny w internecie wiąże się z koniecznością korzystania z usług hostingowych. Dotyczy to zarówno profesjonalnej strony firmowej, jak i osobistego bloga. Do wyboru pozostają dostawcy hostingowi płatni oraz darmowi. Chociaż możliwość skorzystania z bezpłatnych usług wydaje się być bardzo atrakcyjna, w rzeczywistości może się okazać nieopłacalna i niepraktyczna.
Specyfika hostingu
Zarówno płatny, jak i darmowy hosting to usługa, która polega na udostępnieniu miejsca na serwerze dla strony internetowej. Tego typu serwer jest cały czas podłączony do sieci, dzięki czemu zamieszczone na nim witryny są nieustannie widoczne i dostępne. Poza utrzymaniem strony na serwerze, firmy hostingowe oferują również możliwość korzystania z poczty na własnej domenie. Usługi tego typu spotykane są zarówno w darmowych, jak i płatnych platformach hostingowych. Jednak oba te rodzaje różnią się między sobą określonymi parametrami, co może mieć bardzo duży wpływ na jakość oferowanych w ostateczności usług. Ze względu na liczne limity i ograniczenia, darmowy hosting jest o wiele mniej korzystnym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia rozbudowanej strony.
Różnice między darmowymi, a płatnymi hostingami
Hostingi darmowe i płatne różnią się między sobą przede wszystkim miejscem na dysku. Najtańsze pakiety oferują zwykle przestrzeń o pojemności kilku gigabajtów, podczas gdy darmowe oferty zapewniają jedynie kilkaset megabajtów. Na niewielkiej przestrzeni można co prawda uruchomić prostą stronę lub blog, jednak dodawane z czasem pliki szybko doprowadzą do osiągnięcia limitu. Wówczas nie ma możliwości dalszego rozwoju strony. Płatne i darmowe hostingi różnią się między sobą również limitem transferu. W darmowych limit ten jest dość niski, przez co strona może się łatwo blokować. Płatny hosting często nie posiada żadnego limitu lub jest on bardzo wysoki. Różnice widoczne są także w możliwościach reklamowania i ogólnym zakresie usług, które są znacznie uboższe w przypadku darmowego hostingu.