Młodzież wbrew pozorom lubi czytać, tylko niekonieczne są to szkolne lektury, do których raczej trudno jest przekonać współczesnego nastolatka. Gdyby jednak ktoś posłuchał głosu młodych i na liście lektur obowiązkowych umieścił kilka kultowych pozycji, z działu jaki ma każda dobrze zaopatrzona księgarnia wysyłkowa, czyli literatury młodzieżowej, z pewnością nauczyciele byliby mocno zdziwieni. Nagle okazałoby się, że do lekcji przygotowany jest każdy. W końcu współczesna literatura dedykowana nastolatkom wywołuje wypieki na niejednej twarzy. Co i dlaczego czyta współczesna młodzież?

Współczesna literatura młodzieżowa

Tak jak wśród dorosłych, również pośród młodzieży czytelnicze zainteresowania są podzielone. Mnóstwo młodych ludzi czyta klasykę, czyta noblistów, poważne pozycje podsuwane im przez rodziców czy nauczycieli od języka polskiego. Nie da się jednak ukryć, że mnóstwo nastolatków sięga również po książki dedykowane właśnie im, napisane dla czytelnika mającego naście lat. Zatem książki o wampirach, duchach, zjawiskach paranormalnych to coś, co porusza współczesnych nastolatków. Dziewczyny pożyczają sobie grubaśne tomy, które wędrują z rąk do rąk, od jednej przyjaciółki do drugiej. Nikt nie ma tak doskonałych wyników sprzedaży swoich pozycji, jak autorzy młodzieżowej literatury.

Książki o wampirach

Wszystko zaczęło się od kultowej już dzisiaj sagi „Zmierzch” Stephanie Meyer. Książka opowiadająca o nastolatkach, wśród których zrodziła się miłość pomimo ogromnych przeszkód i barier, z elementami nadprzyrodzonych zjawisk czyli wampirów, podbiła serca nie tylko młodych czytelników. Tak naprawdę zakochały się w niej również dorosłe kobiety, pożyczając je od swoich córek. Zatem okazuje się czasem, że nawet literatura dedykowana młodym, podbija serca i starszych. Autorka bestselleru nie próżnuje, właśnie wydała nową powieść o podobnej tematyce. „Życie i śmierć” z pewnością zatem spodoba się tym, którzy tęsknili za tego typu literaturą. Wszystko wskazuje na to, że to kolejna książka, która najpierw podbije serca nastolatek, a później ich mam.

Magia w literaturze

Młodzież od zawsze jest zafascynowana magią. To właśnie nastolatki z zapałem próbują komunikować się z zaświatami, wywoływać duchy. Z przejęciem czytają zatem książki, w których wszystko toczy się wokół magii. Posiadanie nadprzyrodzonych mocy, walka dobra ze złem, niewyjaśnione niczym zdolności, zjawiska – to wszystko porusza nastoletnią wyobraźnie. Dziś to właśnie tego typu literatura trzyma się najmocniej wśród młodych czytelników. Nastolatki z wypiekami czytają teraz „Wiedźmy z Savannah”, śledząc losy młodej czarownicy, jej wzloty i upadki, dramaty, porywy serca, oraz nieustanny i zawsze obecny moty walki dobra ze złem. To się nigdy nie znudzi. Dawniej młodzież czytała o przygodach trzech muszkieterów – dziś przeżywa losy dziewczyn i chłopaków obdarzonych ponadnaturalnymi przymiotami, którzy mimo wszystko przeżywają zwykłe ludzkie dramaty, miotają się między normalnymi wyborami, mają tak samo złamane serca jak przeciętna nastolatka nie potrafiąca czarować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ