Co zrobić, gdy MacBook zostanie zalany?

Wylanie cieczy na MacBooka zwykle nie wróży niczego dobrego. Aby uratować urządzenie i przywrócić je do dawnej sprawności należy zachować spokój i wykonać kilka podstawowych kroków. W tym artykule krok po kroku dowiesz się, co zrobić w przypadku zalania komputera.

Zalany MacBook Air – co zrobić najpierw?

Niestety, ale komputery Apple nie są odporne na działanie wody, dlatego kontakt jakiejkolwiek cieczy z obudową, grozi poważnymi uszkodzeniami. Co zrobić, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce? W pierwszej kolejności odłącz laptopa od źródła zasilania i jak najszybciej wyłącz go. Pamiętaj, aby po kilku godzinach nie próbować uruchamiać urządzenia, ponieważ może dojść do zwarcia, co znacznie utrudnia proces naprawy laptopa.

Zalanego MacBooka dobrze odwrócić do góry nogami. Klawiatura powinna być skierowana w stronę ziemi. W ten sposób pozwolisz, aby resztki płynu wydostały się z obudowy. Warto wytrzeć urządzenie suchą szmatką. Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, to istnieje spora szansa, że nie zostanie uszkodzona płyta główna, która jest najważniejszym elementem MacBooka. Zalany komputer ponadto powinien być pozostawiony na przynajmniej 24 godziny. Rekomendujemy, aby laptop nie był ruszany przez 48 godzin. Pozostawienie w suchym miejscu znacznie ułatwi późniejszą pracę serwisantów.

Niestety, ale zalanego MacBooka nie wolno uruchamiać samodzielnie. Zdarza się, że laptop działa przez pewien czas, a następnie wyłącza się. To spowodowane jest postępującą elektrokorozją. Bardzo ważne jest dostarczenie urządzenia do profesjonalnego serwisu.

Czy zalanego MacBooka uda się uratować?

Zdecydowaną większość zalanych MacBooków można uratować. Jeśli będziesz postępował zgodnie z naszymi wskazówkami, to prawdopodobieństwo, że MacBook będzie działał jest bardzo wysokie. Serwisanci w pierwszej kolejności demontują płytę główną i dokładnie ją czyszczą. Następnie pod mikroskopem są sprawdzane uszkodzenia. Po pełnych oględzinach reszty podzespołów zostaje przygotowana szczegółowa wycena naprawy. Po jej przedstawieniu klient może zdecydować czy chce naprawiać zalanego MacBooka.

Zalany MacBook Air – cena naprawy

Tak naprawdę ciężko przewidzieć ile będzie kosztować naprawa zalanego MacBooka Air. Koszt poszczególnych usług jest uzależniony od poziomu uszkodzeń. Zwykle najdroższe są naprawy płyty głównej. W przyoadku poważnych usterek trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 złotych. Podana kwota jest jednak orientacyjna. Diagnostyka MacBooka Air to koszt około 100 złotych.

Serwis AppleFix z Wrocławia zajmuje się profesjonalnie zalanymi MacBookami. Według jego serwisantów koszty naprawy można obniżyć, jeśli niesprawnych jest kilka elementów. Sprzęt można dostarczyć na miejsce osobiście lub wysyłkowo. Jedyne, co trzeba zrobić to wypełnić formularz i zamówić darmowego kuriera. Czas oczekiwania na naprawionego MacBooka Air może wynosić nawet 7 dni roboczych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ