Zadania rachunku VAT

Split payment, inaczej nazywany mechanizmem podzielonej płatności funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat. Obowiązuje on wszystkich przedsiębiorców dla których banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe otworzyły rachunek VAT powiązany z kontem rozliczeniowym. Aby móc korzystać z rachunku, konieczne jest zastosowanie do tego celu komunikatu płatności. Bank lub SKOK udostępnia taki komunikat bezpośrednio na życzenie właściciela konta.

Rachunek VAT jest tworzony dla każdego podatnika VAT. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest on czynnym, czy też biernym płatnikiem VAT. Podatnik zwolniony z podatku od towaru i usług ma również możliwość dokonywania przelewów na konto. Ma taką możliwość, gdy dokonuje płatności na rzecz kontrahenta będącego podatnikiem VAT.

Do czego służy rachunek VAT? Na nim gromadzone są środki będące cały czas w posiadaniu podatnika. Nie można jednak dysponować nimi wedle swojego uznania. Zgromadzone kwoty można wykorzystywać jedynie w celach opisanych przez ustawę o prawie bankowym. Przedsiębiorca posiada możliwość uzyskiwania zwrotu środków zgromadzonych na tym rachunku. Decyzję w tej sprawie podejmuje naczelnik urzędu skarbowego.

W żadnym wypadku rachunek VAT nie może być wykorzystywany do wykonywania przelewów oraz wypłacania środków. Zgromadzone środki mogą być przeznaczane jedynie na wydatki związane z Vat-em. Z tego rachunku nie będziemy więc mogli przeprowadzać czynności związanych z regulowaniem należności nie pochodzących z tytułu podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca dokona nieprawidłowego przelewu przy użyciu komunikatu przelewu stosowanego w mechanizmie podzielonej płatności na cel nie związany z regulacją zobowiązań VAT, to przelew nie zostanie zrealizowany.

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności i stworzenie rachunku VAT ma na celu ograniczenie nadużyć oraz oszustw będących zmorą polskiego systemu podatkowego. To nowy środek bezpieczeństwa, który ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego i zapewnienie większych wpływów do budżetu państwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOchrona Galaxy A71
Następny artykułModny telefon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ