dysk

Dysk to część laptopa czy komputera, bez której nie można się obejść – to tam przechowywane są informacje dotyczące systemu, a także wszystkich programów i danych użytkownika, m.in. zdjęć czy filmów. Osoby, które obecnie wybierają laptopa czy składają PC, stają przed ważnym dylematem: który rodzaj dysku wybrać?

Do dyspozycji mają dyski HDD (Hard Disc Drive) oraz SSD (Solid State Drive). Jakie są ich zastosowania i który typ dysków jest wydajniejszy? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby później cieszyć się sprawnym ładowaniem systemu i aplikacji. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Dysk SSD najlepszą opcją do systemu (i gier)

W wersji budżetowej dysk SSD najlepiej sprawdzi się jako miejsce do przechowywania plików systemowych. W przypadku zainstalowania systemu na SSD „wstaje” on znacznie szybciej, mniej się zawiesza i ogółem jest po prostu znacznie wydajniejszy. Przy takiej samej pojemności, dyski SSD są wciąż znacznie droższe niż HDD, ale potaniały na tyle, że każdego powinno być aktualnie stać na dysk 128GB, na którym bez problemu pomieści się system oraz garść najważniejszych aplikacji.

W przypadku, gdy mamy do dyspozycji większy budżet, warto pomyśleć o dysku SSD o większej pojemności, np. 1TB. Jeśli to właśnie na nim zainstalujemy gry komputerowe, wyraźnie odczujemy szybsze ładowanie kolejnych poziomów czy lokalizacji w porównaniu do działania tej samej gry na dysku HDD.

Recenzje wielu topowych dysków można znaleźć na przykład na Tech Polska. Jeśli ktoś nie jest graczem i nie używa programów wymagających dużej wydajności dysku (np. nie montuje wideo), to aż takiej dużej pojemności SSD może nie potrzebować, chyba że cena naprawdę nie gra roli.

Dyski HDD to najlepsze nośniki do przechowywania dużej ilości danych

Dyski HDD są obecnie tanie jak barszcz w porównaniu do tego, ile kosztowały jeszcze kilka lat temu. 2TB pamięci to obecnie kwestia zaledwie kilkuset złotych.

Oczywiście, nawet te najszybsze modele są znacznie mniej wydajne niż dyski SSD (o różnych typach dysków HDD również można przeczytać na Tech Polska – jest wśród nich pewna różnorodność). Cechuje je też podatność na uszkodzenia mechaniczne (dlatego lepiej ich nie przenosić w czasie, gdy są podłączone do jakiegoś urządzenia).

Wszystko to sprawia, że dobrze sprawdzą się przede wszystkim jako nośniki danych. Zdjęcia, filmy, dokumenty – wszystko to nie wymaga dużej wydajności, aby móc to sprawnie zapisywać, odczytywać i przechowywać, ale za to może wymagać sporej przestrzeni. Z tego względu korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale także bardzo wiele różnych firm.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ