Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Zastępują nam słowniki, encyklopedie, mapy, kalkulatory oraz wiele innych przedmiotów, z których korzystaliśmy dotąd na co dzień w rozmaitych sytuacjach. Bez nich niemal niemiałyby sensu twory naszej technologii, takie jak Internet, komputer, smartfon, a wdzierają się już nam nawet do telewizorów, zegarków, a nawet okularów… Wyszukiwarki internetowe, bo o nich mowa, są podstawą pracy wielu ludzi, a także w pewnym sensie bibliotekarzem, który wprowadza do zdobywanej oraz nieustannie poszerzanej przez ludzi wiedzy, ład oraz porządek. Jednocześnie trwa bezustanny wyścig o to, aby w tej bibliotece, jaką jest wyszukiwarka internetowa, prezentować się na najlepszym, najbardziej eksponowanym miejscu. Mowa oczywiście o pozycjonowaniu stron www. Przerwijmy jednak na chwilę opisywany przejazd Formułą 1 po wynikach wyszukiwania, aby dowiedzieć się czegoś o tym, czym tak naprawdę są wyszukiwarki i na jakim torze się ścigamy.

Wyszukiwarka – co to jest?

Pod pojęciem wyszukiwarki internetowej rozumiemy program, który indeksuje i porządkuje strony w sieci, a także strony internetowe, które korzystając z takiego oprogramowania, pozwalają użytkownikom przeszukiwać zaindeksowane zasoby stron. Przekładając to więc na prostszy język, wyszukiwarka poszukuje stron, układa je, przypisując do danych tematów i słów kluczowych, po czym niejako tworzy regały z nimi, abyśmy my mogli odnaleźć interesującą nas witrynę.

Odrobina historii

O programach, które można uznać za prekursorów wyszukiwarek internetowych, możemy mówić już w kontekście początków ostatniej dekady XX w., jednak nie dawały one jeszcze możliwości poruszania się pomiędzy zawartością stron www, lecz np. tworzone były pod FTP. Podejmowano próby, w wyniku których powstały takie pierwotne wyszukiwarki, jak: Archie, ViolaWWW, Midas, Mosaic, czy Cello. W 1996 roku powstał uniwersytecki projekt Google, który 2 lata później stał się niezależną firmą, a dziś jest jednym z największych koncernów na świecie oraz gigantem, który jest dla wielu niemal synonimem sieci internetowej. To tak naprawdę wraz z powstaniem Google, możemy mówić o powstaniu Internetu w takiej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj.

Wyszukiwarki internetowe dzisiaj

Obecnie, jak już zostało wspomniane, firmy, które są właścicielami najbardziej znanych wyszukiwarek, są rynkowymi potentatami. Większość z nas korzysta z możliwości przeszukania zasobów Internetu niemal każdego dnia. Nawet przed pójściem na zakupy do sklepu stacjonarnego, czy odwiedzeniem lekarza, przeważnie poszukujemy opinii i informacji właśnie przy pomocy wyszukiwarek.

Niemal 90% użytkowników Internetu z całego świata korzysta z wyszukiwarki Google. Oprócz niej, jedynie należący do kolejnego technologicznego giganta, firmy Microsoft, Bing, a także Yahoo! mają udział w rynku, przekraczający wartość jednego procenta. Pozostałe wyszukiwarki są tak naprawdę zjawiskiem niszowym oraz niekiedy lokalnym. Tak na przykład – w Rosji nad Google króluje Yandex, a na Dalekim Wschodzie – Baidu. W naszej części świata jednak mało kto ma w ogóle pojęcie o ich istnieniu, nie mówiąc już o skorzystaniu z nich kiedykolwiek.

Myśląc o pozycjonowaniu stron internetowych, reklamie w wyszukiwarkach oraz wielu innych usługach, mamy tak naprawdę na myśli jedynie wyszukiwarkę Google. Pozycja tej firmy, a także znaczenie jej produktów (czy to się nam podoba, czy też nie) w życiu codziennym każdego z nas, jest niepodważalna. Tak jak doświadczylibyśmy paraliżu w wielu dziedzinach życia, gdyby odłączyć nam dostęp do sieci, tak byłoby podobnie, gdyby sieć pozostawić samą sobie, bez wyszukiwarek internetowych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ