Czy warto inwestować w dwie karty graficzne na jednym komputerze

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie: czy lepiej jest kupić dwie średnie karty graficzne, czy też rozsądniej jest zainwestować w jedną, porządną kartę graficzną, z najwyższej światowej półki. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest jednak możliwe, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Od kilkunastu lat na naszych sprzętach komputerowych możemy instalować kilka kart graficznych, dzięki czemu możemy osiągnąć zdecydowanie ładniejszą grafikę. W dwóch kart graficznych obecnie korzystają zazwyczaj posiadacze bardzo mocnych komputerów. Dwie karty graficzne, to również doskonałe rozwiązanie, dla osób, które mają starszy komputer i chcieliby jeszcze z niego coś wyciągnąć.

Dwie karty graficzne – jakie są wymagania

Przed zakupem drugiej karty graficznej, musimy dokładnie sprawdzić, czy na naszym sprzęcie będziemy mieć możliwość jej zamontowania. Pamiętać musimy również i o tym, że jeżeli interesuje nas praca na dwóch kartach graficznych jednocześnie, to muszą być to dwa identyczne modele. Pamiętać należy również i o tym, że do SLI oraz CrossFireX potrzebować będziemy płyty głównej, która wyposażona będzie w dwa złącza PCI-Express. Nasza płyta musi również obsługiwać którąś z tych dwóch technologii. W dzisiejszych czasach dwie karty graficzne stały się standardem, zwłaszcza jak mówimy o sprzęcie komputerowym dla graczy. Bardzo wiele osób, składając swój sprzęt komputerowy, oszczędza w pierwszej kolejności na płycie głównej, przez co uniemożliwia sobie możliwość w niedalekiej przyszłości dokupienia drugiej karty i korzystania z dwóch kart graficznych jednocześnie.

Dla kogo dwie karty graficzne?

Jeżeli składany nowy komputer, to inwestycja w dwie karty graficzne będzie się opłacać, wyłącznie w przypadku kiedy mówimy o dwóch bardzo wydajnych modelach. Pamiętać należy o tym, że druga karta graficzna nie daje nam 100% wzrostu wydajności. W zdecydowanej większości nowoczesnych gier komputerowych, liczba wyświetlanych klatek na sekundę może zwiększyć się jedynie o 50%, co jednak daje bardzo widoczne rezultaty. Bardzo dużo zależy również od wyboru samych kart. Kupując dwie średnie karty, blokujemy sobie automatycznie późniejszą rozbudowę. Lepiej jest kupić jedną mocną kartę, a jak jej moc nie będzie nam wystarczać, to zawsze będziemy mogli dokupić drugą identyczną kartę graficzną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ