Jak wybrać drukarkę 3D

Drukarka 3D to bardzo nowoczesne, ale i coraz popularniejsze rozwiązanie. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań i poznać oznaczenia stosowane przy opisie tego typu sprzętu. 

  1. Drukarka 3D – czy warto ją kupić?
  2. Technologie drukarek 3D

Drukarka 3D – czy warto ją kupić?

Drukarka 3D to urządzenie, które służy przede wszystkim do druku przestrzennego. Oczywiście nie zawsze przed zakupem drukarki jesteś w stanie określić, jak będzie wyglądał produkt końcowy, natomiast bardzo na początku odpowiedzieć sobie choćby na podstawowe pytania:

  • czy będziesz drukował jeden element;
  • czy planujesz tworzyć cały model;
  • jak bardzo skomplikowany projekt chcesz realizować;
  • czy potrzebujesz korzystać z dwóch materiałów (kwestia wyboru między drukarką jedno- i dwugłowicową).

Technologie drukarek 3D

Obecnie na rynku do wyboru masz całkiem sporo urządzeń 3D: https://www.morele.net/kategoria/drukarki-3d-712/. Podstawowym parametrem, który ma znaczenie przy wyborze drukarki 3D, jest technologia:

  • FDM – druk trwałych części z tworzyw termoplastycznych (nanoszenie warstwa po warstwie danego materiału),
  • SLA – utwardzenie światłoczułej żywicy przy użyciu lasera,
  • SLS – selektywne spiekanie laserowe z wykorzystanie proszku na bazie poliamidu.

Wybierając konkretną technologię druku, musisz określić, czy twoim celem jest produkcja małych, ale bardzo precyzyjnych elementów, czy też chcesz szybko i tanio uzyskać większych rozmiarów prototyp do dalszej produkcji. Oprócz doboru samej technologii znaczenie będzie miał także wyborów materiału, z którego chcesz drukować. Pamiętaj, że nie każda drukarka FDM wydrukuje z PLA i ABS. Podczas zakupu drukarki upewnij się więc, że obsługuje ona interesujący cie materiał.

Bardzo ważną kwestię jest wybór urządzenia, które zagwarantuje druk w odpowiadającej ci jakości. Jeśli drukarkę 3D chcesz wykorzystać do tworzenia prototypów, modeli lub części ważnych dla przebiegu dalszego procesu produkcyjnego, koniecznie zainwestuj w urządzenie wysokiej klasy. Zwróć uwagę na precyzję wydruku, jaką gwarantuje konkretny sprzęt. Warto skorzystać z możliwości próbnych wydruków, które podpowiedzą ci, czego możesz spodziewać nie po pracy konkretnego modelu drukarki. Zupełnie innego typu urządzenie kupisz natomiast do domu. Jeśli chcesz z drukarki 3D korzystać hobbystycznie wraz z dziećmi, możesz z powodzeniem kupić znacznie prostsze urządzenie, którego koszt nie przekroczy 2000 zł. Za profesjonalny sprzęt 3D zapłacić trzeba znacznie więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ