Beat 'em up - klasyczna bijatyka w nieco innej formie

Gry Bijatyki Online to jeden z tych gatunków, który cieszy się stale rosnącą popularnością. Niesiony falą popularności prostych wirtualnych walk, do sieci wkracza kolejny rodzaj, będący rozwinięciem jednoplanszowych gier, w których motywem przewodnim jest walka.

Gry Bijatyki Online to nie tylko proste produkcje

Przyjrzyjmy się przez chwilę najpopularniejszym tytułom z gatunku bijatyk. Akcja gry zwykle nie jest zbyt skomplikowana i odbywa się na zasadzie jeden przeciwnik – jedna plansza. Czy można uznać to za wadę? Absolutnie nie, Gry Bijatyki Online w założeniu mają być prostą rozrywką, która pozwoli na skuteczne zabicie czasu.
Jest jednak spora grupa graczy, którym przypadł do gustu nieodłączny w tym gatunku motyw walki, jednak niekoniecznie godzących się na „stateczny” charakter rozgrywki. Właśnie dla nich dedykowane są tzw. chodzone bijatyki. Po wielkim sukcesie, jaki ten rodzaj gier odniósł na konsolach i komputerach PC, beat ‘em up wkracza do Internetu, by podbić serca graczy na całym świecie.

Beat ‘em up – co to takiego?

Pod pojęciem beat ‘em up kryje się podgatunek gier bijatyk z www.valhalla.pl, w których motywem przewodnim jest walka wręcz lub przy użyciu białej broni. Rozgrywka najczęściej toczy się w środowisku miejskim, choć nierzadko można natrafić na tytuł, w którym gracz porusza się po historycznych krainach lub w przestrzeni science-fiction.
Gry beat ‘em up często nazywane są też chodzonymi bijatykami i właśnie to określenie najlepiej oddaje charakter rozgrywki. W porównaniu do klasycznych Gier Bijatyk Online, rozgrywka nie odbywa się tu na obszarze jednej planszy. Gracz może (a nawet musi) przemieszczać się postacią, dzięki temu napotykając kolejnych wrogów na swojej drodze. Choć często można spotkać tytuły zrealizowane w grafice 3D, w kategorii online dostępne są zwykle klasyczne „dwuwymiarówki”, ale zdaniem wielu graczy, właśnie te tytuły oferują najlepszy klimat.
Kolejnym elementem charakterystycznym dla gier z gatunku beat ‘em up, jest możliwość podnoszenia umiejętności postaci w trakcie samej rozgrywki. W klasycznych bijatykach, zwykle musimy zaliczyć poziom w celu zdobycia dodatkowych mocy. W bijatykach chodzonych najczęściej zyskujemy możliwość zbierania nowych broni lub innych przedmiotów, podnoszących bojową sprawność bohatera, w trakcie samej rozgrywki.

Czy beat ‘em up wyprze z sieci klasyczne Gry Bijatyki Online? Z całą pewnością nie. Pamiętajmy, że oba rodzaje gier to bardzo bliscy krewni. Grupa docelowa pozostaje zatem zbliżona i z całą pewnością oba gatunki będą zyskiwały coraz większe grono sympatyków.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ