Zakładanie bloga - platforma czy autorskie rozwiązania

Platforma blogowa to świetnie rozwiązanie, które pozwala szybko zacząć dzielić się treściami z czytelnikami. Polecana jest osobom, które nie znają się na prowadzeniu witryn internetowych i w całości chciałyby się skupić na dostarczanej zawartości. Autorskie rozwiązania dobrze sprawdzają się w prowadzeniu blogów o specyficznej tematyce, które wymagają niecodziennych rozwiązań (np. skomplikowanych wtyczek, których próżno szukać na popularnych platformach blogowych).

Platforma blogowa – idealna dla wszystkich

Zakładanie bloga na platformie ma mnóstwo zalet, przede wszystkim:

  • Nie trzeba martwić się o domenę – zostaje ona automatycznie założona po nazwaniu bloga. Zazwyczaj się za nią nie płaci (poprzedza wtedy w adresie nazwę platformy).
  • Konfiguracja bloga jest prosta – ustawianie wyglądu, zmiana kolorów czy czcionek odbywa się za pomocą jednego kliknięcia.
  • WordPress hosting i blogspot hosting (najpopularniejsze platformy) są darmowe – za utrzymanie w sieci bloga nie trzeba płacić (w związku z tym miejsce, jakie można wykorzystać na serwerze, jest ograniczone).
  • Dostępne jest tysiące rozszerzeń i wtyczek – największe platformy blogowe oferują wbudowane w panel administracyjny sklepy, w których można kupić lub za darmo pobrać interesujące nas rozszerzenia i wtyczki. Pozwalają one urozmaicić wygląd serwisu i dodawać zróżnicowaną zawartość.
  • Blog automatycznie skalowany jest do urządzenia – popularne platformy blogowe dopasowane są do wyświetlania treści na urządzeniach mobilnych. Nie trzeba się martwić, że jakaś część tekstu lub grafiki, oglądana przez czytelnika na smartfonie, zostanie ucięta.

Autorskie rozwiązanie tylko dla profesjonalistów

Nie da się ukryć, że prowadzenie bloga na platformie ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to brak pełnej kontroli nad działaniem własnej strony oraz, w przypadku wystąpienia awarii, zależność od osób trzecich. Ponadto jeśli blog jest niszowy i podejmuje specyficzne tematy, platforma może nie mieć wystarczających narzędzi do jego prawidłowego prowadzenia. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się autorskie rozwiązania. Choć napisanie od początku do końca bloga, wykupienie hostingu, skonfigurowanie domeny i zlecenie stworzenia (bądź samodzielne napisanie) odpowiednich rozszerzeń oraz wtyczek może być wymagające, to tylko dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ma się pełną kontrolę nad działaniem witryny. Autorska witryna pozwala cieszyć się całkowitą niezależnością. Naprawa ewentualnych błędów czy awarii także leży w gestii tworzącego bloga, dlatego takie rozwiązanie polecane jest jedynie profesjonalistom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ