Wprowadzenie tabletów lub innych urządzeń mobilnych do procesu nauczania jest pomysłem kontrowersyjnym. Rozwiązanie ma zapewne tyle samo przeciwników co zwolenników.

Argumenty za

Zwolennicy zwracają uwagę na liczne zalety wprowadzania nowoczesnych technologii do procesu edukacyjnego. Doświadczenia pokazują, że używanie tabletów przez uczniów sprawia, że nauka jest bardziej atrakcyjna. Nauczyciele, którzy mieli szansę pracy z wykorzystaniem urządzeń mobilnych zwracają uwagę, że nowoczesne rozwiązania powodują wzrost energii i chęci do zdobywania wiedzy.

Ale to nie jedyna korzyść. Tablety umożliwiają także odwrócenie tradycyjnego modelu nauczania. Dzięki nim uczniowie mogą zapoznawać się z zagadnieniami teoretycznymi w domu, wykorzystując do tego nagrane lekcje. Natomiast zajęcia w szkole mogą być poświęcone na rozwiązywanie zadań i pojawiających się problemów.

Dodatkowo wykorzystanie urządzeń mobilnych może prowadzić do nauki współpracy. Internetowe narzędzia komunikacyjne umożliwiają uczniom pracę w grupach bez konieczności spotykania się. Dzięki temu ułatwione jest wykonywanie zadań zespołowych.

Argumenty przeciw

Przeciwnicy wprowadzenia tabletów największą wagę przykładają do problemów technicznych. Na pierwszym miejscu pojawia się dostęp do Internetu. Niewiele szkół oferuje dostęp do Wi-Fi, a tablet z modemem 3G jest zdecydowanie droższy niż urządzenia bez modemu. Dodatkowym kosztem jest wykupienie pakietu internetowego u operatora telefonicznego.

Drugim często pojawiającym się argumentem jest niedostosowanie infrastruktury szkolnej. Baterie w tabletach wymagają częstego ładowania. A sale lekcyjne nie są wyposażone w odpowiednią ilość gniazdek. To może powodować, że uczniowie nie będą mogli w pełni korzystać z zajęć.

Przeciwnicy wprowadzenia tabletów do szkół wskazują także, że urządzenia mogą nie być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i w rezultacie utrudniać uczenie się. Młodzi użytkownicy mogą wykorzystywać tablety głównie do rozrywki – gier, mediów społecznościowych, etc. Jednak większość systemów operacyjnych umożliwia zablokowanie możliwości instalowania dodatkowych aplikacji. W związku z tym niewłaściwe wykorzystywanie tabletów może być całkowicie wyeliminowane.

Warto czy nie warto?

Wydaje się, że zalety przeważają nad wadami. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w tak konserwatywnych dziedzinach jak edukacja, zawsze powoduje szereg sprzeciwów. Jednak przed postępem nie warto uciekać. Unikanie nowoczesnych technologii jest możliwe, ale tylko przez krótki okres.

Dlatego warto zadać pytanie czy warto opóźniać wprowadzenie tabletów do szkół? Przecież prędzej czy później i tak trafią one do uczniów i nauczycieli. A za kilka lub kilkanaście lat pojawią się kolejne technologie, które wywoływać będą podobne kontrowersje.

Źródło: Allview – Tablety z 3g

[Głosów:17    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ