Jak wybrać panel solarny do kampera lub przyczepy kempingowej

Po co płacić za prąd na kempingach, jak można mieć własne źródło zasilania? Panel fotowoltaiczny to gwarancja pełnej niezależności i skuteczny sposób oszczędzania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze panelu solarnego do kampera lub przyczepy kempingowej?

Rosnąca popularność fotowoltaiki 

Popularność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem. Montaż paneli słonecznych to inwestycja na długie lata. Panele są bardzo trwałe, a słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii. Instalując panele na swojej posiadłości, przez długi czas będziemy oszczędzać na rachunkach za prąd.

Dziś panele fotowoltaiczne montuje się nie tylko na dachach domów jednorodzinnych czy na obiektach przemysłowych.  Współczesny rynek oferuje nam innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają korzystanie z energii słonecznej na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zasilanie kempingów. Jak wybrać panel solarny do kampera lub przyczepy kempingowej?

Moc paneli solarnych do kampera 

Pierwszym krokiem powinno być obliczenie rzeczywistego zapotrzebowania na prąd w przyczepie lub kamperze. Wynik wskaże optymalną moc panelu słonecznego. Przede wszystkim sprawdź, które urządzenia muszą być podłączone do źródła zasilania przez cały czas (np. lodówka). Określ, jakie sprzęty możesz odłączyć po zakończonej pracy oraz przez jaki czas będziesz ich używać. Na koniec oszacuj ilość energii, jaką zużyje oświetlenie. Podsumuj otrzymane wyniki, by określić dzienne zużycie prądu. 

Do kamperów i przyczep kempingowych zwykle wystarczają zestawy o mocy od 100 do 465 W.

Panele w ramie aluminiowej czy elastyczne moduły?

Na kamperze lub przyczepie możesz zamontować klasyczne panele w aluminiowych ramach bądź innowacyjne wersje elastyczne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania? 

Sztywny panel słoneczny w aluminiowej ramie mocuje się na specjalnej konstrukcji. Instalacja nie przylega bezpośrednio do dachu pojazdu turystycznego, co zapewnia mu lepszą wentylację i umożliwia sprawniejsze chłodzenie nagrzanych od słońca ogniw. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności instalacji. Efektywne chłodzenie zmniejsza ryzyko usterek.

Niestety ze względu na duże gabaryty, sztywność i szklaną powierzchnię panele w aluminiowych ramach nie sprawdzają się w każdym miejscu. Lepszym rozwiązaniem do kamperów i przyczep są zestawy elastycznych paneli. 

Elastyczne moduły są niewielkie i lekkie, a przy tym wyróżniają się nieprzeciętną wytrzymałością – są odporne na wstrząsy, grad i inne potencjalnie szkodliwe czynniki. Można zamontować je niemal na każdej powierzchni. 

Zarówno klasyczne, jak i elastyczne panele solarne odpowiednie do kamperów i przyczep kempingowych znajdziesz w sklepie internetowym SPEC KABLE. Firma oferuje wydajne moduły mono- i polikrystaliczne o mocy od 5 do 500 W. W ofercie dostępne są również zestawy fotowoltaiczne składające się z paneli, inwerterów, przewodów, akumulatorów i regulatorów ładowania.

Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną do kampera lub przyczepy kempingowej? Bez wątpienia! Zakup paneli o określonej mocy to sposób na pełną niezależność podczas wakacyjnych podróży po najpiękniejszych zakątkach świata.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ