Wyłącznik SN jest urządzeniem odpowiedzialnym za pracę instalacji elektrycznej. Jest więc jednym z tych elementów, których nie powinno w niej zabraknąć. Wyłącznik SN jest trójfazowym wyłącznikiem próżniowym posiadającym średnie napięcie typu VC-1. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tego rodzajach wyłączników?

Do czego wykorzystujemy wyłącznik SN?

Łączy on prąd przemienny 50 Hz we wnętrzowych rozdzielnicach na następujące napięcia znamionowe – 12 kV, 17,5 kV, 24 kV, czy 36kV. Należy zwrócić uwagę, czy wybrany wyłącznik SN jest zgodny z normą PN – EN 60694, która dotyczy wysokonapięciowej aparatury rozdzielczej i sterowniczej oraz z normą PN – EN 62271 – 100, w której znajdziemy informacje dotyczące prawidłowej pracy i budowy wyłączników wysokiego napięcia prądu przemiennego.

Wyłącznik SN załącza i wyłącza prąd podczas zwarcia oraz przy nadmiernym obciążeniu. Znalazł swoje zastosowanie w przemyśle, górnictwie i w zakładach oraz fabrykach, w których konieczne jest stosowanie dużej ilości łączeń i niezwykle ważna jest precyzyjna praca sprzętu odpowiedzialnego za rozdzielanie energii.

Wyłączniki próżniowe SN i ich zalety

Stanowią rozwiązanie najczęściej wykorzystywane w obszarze średnich napięć. Od wielu lat specjaliści pracują nad skonstruowaniem wyłącznika bezobsługowego, a SN jest bliski ich założeniom. Układ gaszeniowy wyróżnia się hermetyczną budową, a próżniowe komory gaszeniowe są ze sobą trwale połączone.

Wyłącznik SN pozbawiony jest wszelkich szkodliwych substancji gazowych i ciekłych, przez co obecnie jest rozwiązaniem najbardziej sprzyjającym środowisku naturalnemu tego typu. Komory próżniowe nie posiadają materiału, który podlega jonizacji, dlatego nie wymaga on specjalnego medium gaszącego i izolacyjnego. Dodatkowo próżnia skutecznie zapobiega zanieczyszczeniu powierzchni styków głównych i utlenianiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ